Лілія Біляк. "Що насправді хвилює сучасного тінейджера або проблема самоідентифікації"

Як показує практика, велика частина зрілих людей вважають, що підлітків хвилює лише те, як то б втекти на тусовку, щоб мама не помітила, де сховатись покурити, або ж що б такого втнути, щоб напакостити батькам. На жаль, якийсь відсоток таких тінейджерів справді існує, але в більшості, сучасна молодь турбується зовсім не про це. Іноді дорослі навіть не здогадуються, що причиною поганого настрою, емоційних сплесків та сліз є не лише війна гормонів у підростаючому організмі, а щось значно глибше - вічна проблема самоідентифікації, пошук свого справжнього “я”.


Я підліток. Мені 16 років, моя психіка все ще формується, а обличчя досі зіпсоване “подарунками” цього віку. Та мене хвилює не на скільки балів я напишу чергову контрольну з математики або ж чи запросять мене на побачення. В моїй голові вже довгий час панує лиш одне питання: “ХТО Я?”. Чим я справді хочу займатись? Що мені дійсно подобається робити, від чого в моїх очах з’являються іскорки? Про що я мрію і чого прагну? Чи це справді мої бажання, чи ж вони нав’язані кимось іншим, а не йдуть від душі? А що я чесно думаю на цю тему? Яким я бачу своє майбутнє? Чи я хочу, щоб воно було таким, як мені пророкували стільки років? 


Теперішнє пострадянське українське суспільство хоч і стрімко рухається вперед, але все ще переживає вплив нав’язаних старою системою стереотипів. Гадаєте, при чому тут вони? А в тому, що сьогоднішнє покоління підлітків змалку вчили, що спершу вони мають закінчити школу, потім коледж/інститут/університет, а згодом знайти престижну роботу та створити сім’ю. І це обов’язково, ти що, хочеш бути якимось невдахою? В школі нам постійно твердять, що треба отримувати високі оцінки та скласти екзамени на “відмінно”, адже без цього твій рівень інтелекту буде прирівнюватись нулю, чим би ти там не захоплювався і які б знання не мав, окрім шкільної програми. Хіба в таких умовах постійного тиску тінейджер здатний зрозуміти себе, свої бажання та мрії? Хіба він може стати унікальною, неповторною особистістю, яка буде дійсно щасливою?

Самоідентифікація - це не лише про вибір майбутньої професії та роботи. Це про прагнення та цілі. Це про бачення власного життя, смаку, стилю, вподобань, щоденних дій та кроків. Це про любов до себе, про прийняття та розуміння свого організму і бажань. Тінейджер повинен без страху осуду та розчарування зробити не один складний вибір, щоб вибратись із кокону стереотипів, щоб стати прекрасним метеликом, вільно розправити крила та полетіти назустріч своєму власному, особливому щастю. І на цьому непростому шляху дорослі мають подарувати лише свою щиру підтримку, яка допоможе творити дива.


Про автора: Лілія Біляк закінчує 10 клас Ліцею №70 Львівської міської ради, а у вільний від навчання час займається творчістю, живе мистецтвом і ніколи не стоїть на місці.

Автор: Youth MediaLab