Шемчук Діана. "Останній царський шлях при навчанні полягає в самостійному продумуванні"

    Життєвий простір сучасної людини тісно пов’язаний із навчанням, а побудова правильного підходу до навчання є вкрай складним завданням для окремої особистості. Ми стараємося вирішити питання не лише вивчення точних наук, а й таких, які пов’язані із свідомістю людини, інакше людству загрожує духовна неспроможність. Але не все так просто… І навіть велетенські зусилля не можуть нам допомогти осягнути великий світ науки і підходу до неї. Як же нам налаштувати себе до навчання, щоб в майбутньому бути успішними людьми?

    На мою думку, кожен для себе повинен вирішити, що йому потрібно. І тоді  поставити мету, шлях до якої буде довгим і важким, проте ви маєте зробити його щасливим, а для цього потрібно добре попрацювати над планом, тобто самостійно продумати своє навчання. Це допоможе краще зрозуміти, осягнути процес вашого розвитку. Саме у самостійному продумуванні полягає секрет тріумфу.

    Хотіла б розпочати свої роздуми над цією проблемою з того, що людський розум споріднений з обізнаністю, тобто робота розуму не можлива без розуміння певної справи. Люди, які мають чіткий план дій, не лише відважні й розумні, спроможні виконати те, що задумали, вони ніколи не зупиняться ні перед чим, навіть перед оманною чи розгубленістю.

    Згадаймо постать видатного Епікура, він писав: «Випадок мало пов’язаний з мудрим: усе найбільше і найголовніше улаштував для нього розум, як улаштовував і влаштовуватиме протягом усього життя». Розуміємо, що саме розум і попереднє обмірковування допомагає людині рухатись вперед, без цього дуже мала ймовірність того, що людина зуміє дійти до своєї мети. Це підтвердить ще один вислів Епікура: «Треба знати справжню мету життя і повну очевидність, за якою вимірюються думки, інакше все буде сповнене сумнівом і безладдям».

    Самостійна робота над собою для кожної людини, яка претендує на освіченість, має бути головною у навчанні. Учителі подають основи знань, а завдання учня – поглибити і удосконалити ці знання. Навчання – безперервний процес, він не завершується лише організаційними формами. Учень повинен опрацьовувати матеріал самостійно, продумувати кожне прочитане слово, а для цього потрібно мати неабиякі мотиваційні сили, які пробуджуватимуть у людині потяг до навчання. Спочатку доводиться примушувати себе самостійно вчитися, не тільки на заняттях, а й вдома. Згодом навчання стає вже внутрішньою потребою.

    Проблема «самопримушення» як специфічного засобу самовдосконалення інтелектуальних якостей завжди була доволі актуальною, тому є багато прикладів і порад її розв’язання. Людство завжди намагалося знайти формулу успіху. Мені здається, що варта уваги точка зору Лева Толстого. Він казав: «Щастя не в тому, щоб робити завжди, що хочеш, а в тому, щоб завжди хотіти того, що робиш». Це ще раз підтверджує, що ми повинні самовдосконалюватися, навчатися і завжди цього хотіти.

    Насамкінець хотіла б ще раз наголосити, що кожен успіх – це результат попереднього продумування, і навчання - не виняток. Продумувати свій шлях -  означає діяти. Вміння планувати є головною здатністю, необхідною для виживання як сьогодні, так і в майбутньому. Ця здатність забезпечує прогрес людства, вона є фундаментом навчання. Сучасний світ вимагає від нас таку організацію життя і навчання, коли ми самі примушуватимемо себе шукати шляхи самореалізації, потребувати цього. Людина не може бути щасливою, якщо вона не має потреб, інакше каміння було б найщасливішим. А одною з головних духовних потреб є самовдосконалення, тому воно робить нас щасливими. Людині потрібно збагачувати свої знання постійно, тоді вона буде по справжньому жити. Платон у своєму сократичному діалозі «Горгій» писав: «…Адже той, хто наповнив свої глечики, не має ніякої втіхи, і це, власне, вже є тим, про що я недавно говорив: жити наче камінь, тобто коли глеки повні-повнісінькі, то вже ані радощів, ані суму. А радість життя якраз у тому й полягає, щоб наливання було безперервним…». Отже, наше життя залежить від вміння вчитися, а навчання  - наскільки добре ви його продумаєте. Тільки в таких умовах Ви сформуєтесь як творча особистість, здатна відповісти на виклики сучасного світу.


Про автора: Шемчук Діана, учениця 11-го класу Чепелівської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. П. Шемчука Красилівського району Хмельницької області


Автор: Youth MediaLab