Івано-Франківська область

Бринза, Соломаха & Палюшка

Гуцульська бринза — це як та швейцарська мілка. Тільки в нас не Альпи, а Карпати, і не бузкові корови, а кучеряві вівці!
 

Приготування бринзи це та ще магія. Головні компоненти свіже овече молоко та  закваска, так званий кляґ, добутий зі шлунку молочного ягняти. Вибачайте за такі анатомічні подробиці, але вже як є. Спочатку ми чекаємо на те, щоб нагріте молоко з закваскою скисло, а збиваємо його так званим дерев’яним жбаталовом та формуємо соковиті грудочки. Їх розміщують в чисте полотно і підвішують, аби рідина стекла. В принципі ось це вже можна їсти, а як підкоптити з димком, то отримаємо будз (привіт, Закарпаття!). 

А далі, як поперетирати сир руками й сіллю та зачекати пару рочків, буде вам бринза! Ну добре, можна і не пару років, а трохи менше.

Бринзу можна додати до палюшок! Це альтернатива полтавським галушкам. На Франківщині тісто робиться з борошна, картоплі та яєць. Накрутили, намісили і наліпили  тоненькі валики-пальчики. Їх у підсолену воду, а далі на стіл зі шкварками та смаженою цибулькою. Сметану теж не забудьте, це варіант безпрограшний сметана завжди замаскує зовнішню недосконалість ваших вареників та палюшок, а смак не зіпсує.

Ну а якщо вам до шкварок та бринзи зась, варіть соломаху! Це така юшка з м’ятою квасолею та цибулею, до яких можна подати потерті з олією цибулю з часником. 

Назва сиру «бринза» була запозичена з румунської мови, де слово «branza» означає овечий сир.

Дивіться також