Сумська область

Буряк, Буряковий квас & Шпундра

Отже, шпундра. Незрозуміла страва з нового шкільного меню, яка може бути і у вашій їдальні. Очевидно, всі намагатимуться придумати найсмішніший прикол, тому вам краще бути серйозною людиною у питаннях шпундри. Бо кому треба бути, як всі? Окрім, звичайно, всіх.
 

Шпундра — етнічна страва Сумщини. Це свинина, тушкована з буряками у буряковому квасі. І коли ми згадуємо буряк — ми говоримо пошепки. Адже цей овоч виглядає, як морква, яка пережила апокаліпсис. 

Для Сумщини взагалі характерні буряки. У минулому столітті регіон був цукровим центром, де видавали до 100 тонн цукру щодня. Цукор, звичайно, також із буряка, але цукрового. Тобто фіксуємо: Сумщина = буряк. 

Але нас більше цікавить звичайний червоний столовий буряк, або, як його 

називає “гугл перекладач” з латині, — Бета Вулгаріс. 

Щоб зготувати шпундру — потрібен свіжий Бета Вулгаріс. А також квас із нього. Тримайте паузу, адже, скоріше за все, ніхто не зрозумів, що саме ви сказали, тому повторіть. 

Для шпундри потрібен квас із Бета Вулгарісу — тобто буряковий квас.  Це зараз для всіх червоних страв беруть свіжі помідори або томатну пасту, а раніше був тільки буряковий квас. Тому і для борщу, і для шпундри без нього ніяк. 

Готували цей квас на Сумщині, додаючи до буряків холодної кип’яченої води та настоюючи кілька тижнів. Іноді квас заправляли Ведмежою лапою — це рослина з великим листям, яку краще погуглити, ніж описувати. 

Отже, підсумки, малята (Але це ми не до вас, а просто моделюємо брутальну фразу, якою ви можете підвести до суті вашого монологу про шпунду та буряки Сумщини.) 

«Шпундра» — це не смішно. Шпундра — це етнічна страва Сумщини. Її готують із червоного буряка, який ще називають Бета Вулгаріс, свинини та бурякового квасу з додаванням Ведмежої лапи. І якщо це не вражає, тоді ми не знаємо.

Історія шпундри та буряків Сумщини закінчена.

Згадки про «шпундру» можна знайти ще на сторінках «Енеїди» Івана Котляревського, написаної наприкінці XVIII століття: «Був борщ до шпундрів з буряками».

А що думають діти про це?

Дивіться також